
Pojem dobré mravy představuje jeden z nejdůležitějších hodnotových korektivů v právním řádu. Ačkoli není jednoznačně definován zákonem, jeho význam je pro fungování právního systému zásadní – představuje totiž most mezi právem a morálkou.
Co jsou dobré mravy?
Dobré mravy jsou souhrnem etických a morálních norem, které jsou ve společnosti obecně uznávány jako slušné, poctivé a spravedlivé. Nejde o subjektivní morálku jednotlivce, ale o objektivizovaný soubor zásad, které reflektují etické vědomí většinové společnosti v konkrétní době.
Občanský zákoník výslovně stanoví, že právní jednání, které se příčí dobrým mravům, je neplatné (§ 580 odst. 1 občanského zákoníku). Stejně tak soud nepřizná ochranu právu, jehož výkon je v rozporu s dobrými mravy (§ 2 odst. 3). Tento mechanismus brání tomu, aby bylo právo zneužíváno k nepoctivým účelům.
Rozhoduje vždy soud
Vzhledem k tomu, že pojem dobrých mravů není v zákoně přesně vymezen, je jeho obsah dotvářen soudní praxí. Soud posuzuje každou situaci individuálně s ohledem na konkrétní okolnosti, právní vztah i chování stran. Co bylo v souladu s dobrými mravy před deseti lety, dnes už být nemusí – a naopak.
Například soudy již označily za odporující dobrým mravům:
- vymáhání nepatrného dluhu s extrémně vysokými úroky z prodlení,
- zneužití právního postavení k vytváření nerovnováhy mezi smluvními stranami,
- zatajování podstatných skutečností při jednání o smlouvě.
Dobré mravy jako korektiv autonomie vůle
Jedním ze základních principů soukromého práva je autonomie vůle – tedy svoboda uzavírat smlouvy a upravit si práva a povinnosti podle vlastních potřeb. Právě dobré mravy však stanoví její hranice. Strany si sice mohou sjednat prakticky cokoliv, ale pouze dokud tím nezasahují do etických limitů daných společností.
Takové omezení chrání slabší smluvní stranu, brání obcházení zákona a podporuje důvěru v právní řád.
Závěr
Dobré mravy nejsou rigidní právní kategorií, ale živým nástrojem soudního uvážení. Přestože nejsou pevně kodifikované, jejich role je nezastupitelná – chrání právní systém před formálním legalismem a zajišťují, že výkon práva bude vždy zohledňovat spravedlnost, poctivost a čestnost. V tom spočívá jejich význam pro vyvážené a humánní fungování právního státu.

V případě jakýchkoli Vašich dotazů týkající se dané problematiky se na nás neváhejte obrátit.
Mgr. Matěj Grödl, BSc. managing partner: matej@groedl.cz
T: +420 724 313 057