
Náhradní mateřství je kontroverzní téma, které v České republice nemá jasně vymezenou právní úpravu. Přestože není výslovně zakázáno, neexistují ani konkrétní pravidla, která by řešila právní vztahy mezi náhradní matkou, biologickými rodiči a dítětem.
Kdo je právně uznávaným rodičem?
Podle § 775 občanského zákoníku platí, že matkou dítěte je vždy žena, která dítě porodila. To znamená, že i když dítě biologicky patří jiným rodičům (například díky umělému oplodnění), práva a povinnosti k němu má náhradní matka. Biologičtí rodiče musí následně projít procesem osvojení dítěte.
Právní rizika náhradního mateřství
Vzhledem k absenci právní úpravy může dojít k řadě komplikací:
- Náhradní matka si rozmyslí předání dítěte – protože je právně uznávanou matkou, může odmítnout dítě vydat.
- Biologičtí rodiče si dítě nerozmyslí – pokud si dítě nepřevezmou, náhradní matka se může ocitnout v tíživé situaci.
- Zahraniční náhradní mateřství – některé páry hledají náhradní matky v zemích, kde je komerční náhradní mateřství legální (např. Ukrajina, USA). Problém nastává při zápisu dítěte do české matriky, protože české úřady mohou odmítnout uznat zahraniční rozhodnutí.
Možné změny v legislativě
Diskutuje se o možnosti, že by náhradní mateřství bylo v ČR regulováno podobně jako v některých jiných evropských zemích. Například ve Velké Británii je náhradní mateřství legální, ale smlouvy mezi rodiči a matkou nejsou vymahatelné. V České republice by podobný model mohl pomoci minimalizovat právní rizika.
Závěr
Náhradní mateřství je v současnosti v ČR legální, ale bez jasné právní úpravy je spojeno s velkým rizikem. Párům, které o něm uvažují, se doporučuje konzultovat právníka, aby minimalizovaly možné komplikace. Legislativa se možná v budoucnu změní, ale do té doby je právní situace stále nejistá.

V případě jakýchkoli Vašich dotazů týkající se dané problematiky se na nás neváhejte obrátit.
Mgr. Matěj Grödl, BSc. managing partner: matej@groedl.cz
T: +420 724 313 057