NÁROK NA PŘESTÁVKY A ODPOČINEK V PRÁCI

Zaměstnanci mají podle zákoníku práce právo na přestávky během směny i na pravidelný odpočinek mezi směnami a během týdne. Tyto povinné přestávky slouží k ochraně zdraví a bezpečnosti při práci, a jejich poskytování je závazné pro všechny zaměstnavatele.

Přestávka na jídlo a oddech (§ 88 ZP) musí být poskytnuta nejpozději po 6 hodinách nepřetržité práce (u mladistvých po 4,5 hodinách). Trvá nejméně 30 minut a nezapočítává se do pracovní doby, pokud není stanoveno jinak (např. při výkonu práce, kterou nelze přerušit). Přestávku je možné rozdělit, avšak alespoň jedna její část musí trvat 15 minut.

U některých činností je zaměstnavatel povinen poskytnout bezpečnostní přestávky – např. při těžké fyzické práci, práci s počítačem nebo v hlučném prostředí. Tyto přestávky se započítávají do pracovní doby (§ 89 ZP).

Dále zákon stanoví právo na nepřetržitý denní odpočinek v délce alespoň 11 hodin během 24 hodin. U mladistvých musí denní odpočinek činit minimálně 12 hodin. Výjimky z této úpravy jsou možné např. ve zdravotnictví, v dopravě nebo při směnném provozu, ale zkrácený odpočinek musí být kompenzován v nejbližších dnech.

Dodržování těchto pravidel kontroluje Státní úřad inspekce práce. Pokud zaměstnavatel přestávky neposkytuje, může se zaměstnanec obrátit na inspekci nebo se domáhat svých práv soudně.

Právo na odpočinek je základní součástí ochrany zdraví při práci. Jeho nedodržování vede nejen k pokutám pro zaměstnavatele, ale může vážně ohrozit bezpečnost a zdraví zaměstnanců.

V případě jakýchkoli Vašich dotazů týkající se dané problematiky se na nás neváhejte obrátit.

Mgr. Matěj Grödl, BSc. managing partner: matej@groedl.cz

W: www.groedl.cz

E: law-office@groedl.cz

T: +420 724 313 057