VÝHRADA ZPĚTNÉ KOUPĚ

Výhrada zpětné koupě je právní institut upravený v § 2135 až § 2138 občanského zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.), který umožňuje prodávajícímu si při uzavření kupní smlouvy vyhradit právo odkoupit prodanou věc zpět za stejnou cenu.

Podstatou výhrady zpětné koupě je, že prodávající má právo požadovat, aby mu kupující věc vrátil zpět oproti vrácení kupní ceny. Toto právo musí být sjednáno již při uzavření kupní smlouvy.

V případě uplatnění výhrady se smluvní strany dostávají zpět do postavení, jako by k původnímu prodeji nedošlo. Kupující je povinen vrátit věc ve stavu, v jakém ji převzal, s přihlédnutím k běžnému opotřebení. Pokud došlo ke zhoršení věci vinou kupujícího, může prodávající požadovat náhradu škody. 

Kupující má naopak nárok na úhradu nákladů, které účelně vynaložil na zlepšení věci.

Výhrada zpětné koupě musí být sjednána výslovně – nestačí ústní dohoda. U nemovitostí je navíc třeba zápis do katastru nemovitostí, jinak je výhrada vůči třetím osobám neúčinná.

Institut se využívá např. v situacích, kdy prodávající potřebuje dočasně získat peněžní prostředky, ale chce si ponechat možnost si věc v budoucnu znovu koupit. Právní úprava tak nabízí oběma stranám jistotu a flexibilitu.

V případě jakýchkoli Vašich dotazů týkající se dané problematiky se na nás neváhejte obrátit.

Mgr. Matěj Grödl, BSc. managing partner: matej@groedl.cz

W: www.groedl.cz

E: law-office@groedl.cz

T: +420 724 313 057