Mgr. Matěj Grödl, BSc., zakladatel advokátní kanceláře Grödl Law Office s.r.o.
Nefinanční reporting se již dnes stává povinností pro určité obchodní společnosti. Tyto společnosti musí zveřejňovat informace nefinanční povahy. Hlavním cílem nefinančního reportingu je poskytnout širší a ucelenější informace pro potenciální investory a zákazníky. Dané informace se týkají zejména témat zaměstnanců, enviromentálního rozvoje a udržitelného přístupu k podnikání. V následujících letech se očekává, že se povinnost nefinančního reportingu rozšíří na více společností, což znamená, že je nejvyšší čas se s touto problematikou začít zabývat.
Co znamená ESG a Nefinanční Reporting?
Nefinanční reporting úzce souvisí se zkratkou ESG. Co však zahrnuje termín ESG a jak se liší od nefinančního reportingu? Nefinanční reporting představuje zveřejňování informací, které se týkají jiných než finančních aspektů společnosti. Zatímco finanční reporting se zaměřuje výhradně na finanční výkazy a ekonomické fungování firmy, nefinanční reporting pokrývá především dopady na životní prostředí, sociální aspekty, otázky udržitelnosti a kvalitu řízení organizace. ESG, což znamená „Environmental, Social and Corporate Governance“, je zásadním prvkem nefinančního reportingu a zaměřuje se na ekologické, sociální a správní otázky v podnikání. V poslední době se těmto tématům v byznysu přikládá stále větší význam, což je dáno rostoucím důrazem na ochranu životního prostředí a udržitelnost.
Jaké faktory zahrnují ESG kritéria?
ESG kritéria zahrnují řadu hodnotících faktorů, jako je například posouzení uhlíkové stopy, environmentální udržitelnosti, diverzity, dodržování lidských práv, ochrany spotřebitelů, etických standardů, zákazu diskriminace, způsobů odměňování zaměstnanců a managementu, investičních strategií a odpovědných investičních principů, a také ochrany osobních údajů. Tento výčet není taxativní a konečný. ESG a nefinanční reporting tedy představují moderní nástroje, které uvědomělí investoři využívají k prověřování svých potenciálních klientů či investic.
Jak efektivně řídit kvalitu ESG?
Odpověď na tuto otázku se bude pro každou společnost lišit, a to v závislosti na jejím cílovém zaměření, prostředí provozu společnosti, dostupných zdrojích, lokace společnosti a dalších faktorech. Existují však obecné postupy, které mohou být pro mnoho podniků společné. Mezi tato opatření patří například vytváření vzdělávacích a školících programů v oblasti ESG pro zaměstnance, využívání nástrojů udržitelného financování pro rozvoj projektů s pozitivními ekologickými a sociálními dopady, a také zveřejňování informací o postupech ESG a posunu v plnění cílů nefinančního reportingu ve výročních zprávách společnosti.
Nová směrnice „Corporate Sustainability Reporting Directive“ (CSRD)
Nová pravidla pro ESG a nefinanční reporting, která se budou vztahovat na mnohem širší okruh společností, zavedla Evropská unie prostřednictvím směrnice o podnikatelském reportingu v oblasti udržitelnosti, známé jako „Corporate Sustainability Reporting Directive“ (CSRD). Tato směrnice nabyla účinnosti na začátku letošního roku a mění stávající směrnici o nefinančním reportingu z roku 2014 (NFRD). Podle konečného znění směrnice CSRD, která by se měla začít uplatňovat v členských státech už od roku 2024, se povinný nefinanční reporting bude týkat přibližně 50 tisíc evropských společností, což se v ČR dotkne asi 1 500 subjektů. Tyto společnosti budou muset zveřejňovat například údaje o emisích či jejich využívání obnovitelných zdrojů.
Množství informací, které budou muset společnosti na základě CSRD zveřejnovat, budou definovat evropské standardy pro reporting o udržitelnosti, které budou na základě této směrnice zavedeny. Některé oblasti nefinančního reportingu si však společnosti budou moci vybrat samy, a to pomocí pravidla tzv. dvojí materiality, což znamená, že si vyberou témata z oblasti udržitelnosti na základě jejich relevance pro danou společnost.
Povinnost nefinančního reportingu se bude vztahovat na společnosti, které jsou již subjekty povinného nefinančního reportingu, a tedy společnosti s více než 500 zaměstnanci a společnosti, s jejichž cennými papíry se obchoduje na regulovaných trzích (s výjimkou mikropodniků). Nová kritéria ale dopadají i na společnosti, které splní alespoň 2/3 z následujících kritérií (i) mají více než 250 zaměstnanců, (ii) obrat přesahuje 40 milionů eur ročně, nebo (iii) celková aktiva přesahují 20 milionů eur.
Povinnosti vyplývající ze směrnice CSRD budou obligatorně uplatňována už od roku 2024, ale jejich proces uplatnění bude mít několik fází. V následujícím roce budou mít povinnost poprvé publikovat nefinanční reporting za rok 2024 společnosti, které už nyní podléhají stávající směrnici NFRD. Rok potom se daná povinnost bude vztahovat i na velké společnosti splňující 2 ze 3 kritérií zmíněných výše. A v roce 2027 budou muset reportovat i malé a střední podniky , které jsou přijaté na regulovaný trh a které mohou využít dvouletou výjimku z povinnosti vyplývající ze směrnice CSRD.
Závěr
Ačkoli se může zdát, že nefinanční reporting se týká pouze větších nebo veřejně obchodovaných firem, není tomu tak. Tisíce malých a středních podniků, které fungují jako obchodní partneři (zejména dodavatelé a subdodavatelé) těchto povinných subjektů, budou tímto reportingem ovlivněny nepřímo. Proto je pro ně výhodné začít s ESG reportingem co nejdříve. Nefinanční reporting totiž rychle získává na významu a ESG ukazatele se stávají klíčovými pro mnohé investory. Některé banky již dnes mají povinnost brát v úvahu kritéria udržitelnosti. V budoucnu tak bude nefinanční reporting hrát zásadní roli při posuzování výkonnosti firem ze strany bank (například při poskytování úvěrů) a investorů (například při rozhodování o koupi podílu). Čím dříve tedy začnete s nefinančním reportingem, tím větší atraktivitu získáte pro banky a investory.
V případě jakýchkoli Vašich dotazů týkající se dané problematiky se na nás neváhejte obrátit.
Mgr. Matěj Grödl, managing partner: matej@groedl.cz
Tereza Dočekalová, právní asistent: tereza.docekalova@groedl.cz
W: www.groedl.cz
E: law-office@groedl.cz
T: +420 724 313 057