JAK OCHRÁNIT DOMÉNOVÉ JMÉNO?

Mgr. Matěj Grödl, BSc., zakladatel advokátní kanceláře Grödl Law Office s.r.o.

V současné době, kdy moderní technologie zažívají rychlý rozvoj, nabývá ochrana doménového jména na důležitosti. Aby bylo možné dosáhnout co nejlepšího zabezpečení doménového jména, stačí dodržovat několik základních a snadno proveditelných pravidel, která často nejsou ani časově, ani finančně náročná. Pokud se však chcete posunout dál, můžete uvažovat o registraci doménového jména jako ochranné známky.

Vlastnictví domény u registrátora

Doménu je dnes možné registrovat u různých registrátorů. Po registraci domény a zaplacení příslušných poplatků se registrující osoba stává jejím vlastníkem a získává všechna příslušná práva. Samotná registrace domény poskytuje určitý stupeň ochrany, protože obvykle není možné ji převést nebo měnit bez souhlasu vlastníka. Při registraci je však důležité věnovat pozornost několika detailům, které se na první pohled mohou zdát bezvýznamné, ale v průběhu času se mohou ukázat jako klíčové.

Pro zajištění maximální ochrany doménového jména by mělo být dodržováno několik základních pravidel. Je klíčové nepodceňovat důležitost doménového jména a registrovat ho na tu nejvhodnější osobu. Při zakládání společnosti může doménové jméno působit pouze jako administrativní záležitost, avšak s úspěchem firmy roste i hodnota domény, zejména v době, kdy mnoho firem působí primárně online, a doména se stává nezbytnou součástí jejich identity.

Doporučuje se vyhnout registraci doménového jména na osoby jako jsou společníci nebo jednatelé, kteří mohou ze společnosti v budoucnu odejít (společně s vlastnickým právem k doméně). Místo toho je lepší registrovat doménu přímo na společnost jako právnickou osobu, která zůstane vlastníkem bez ohledu na jakékoliv změny ve vlastnické struktuře. Z podobných důvodů byste se měli vyvarovat registraci na IT správce či administrativní pracovníky.

Důležité je také nezapomínat na klíčové detaily při registraci, jako je vlastnický e-mail, který se uvádí při registraci domény, a přístupové údaje potřebné k autorizaci změn vlastnictví. Tyto údaje by měly být přístupné pouze oprávněným osobám (např. společníkům nebo jednatelům). Je nezbytné se vyhnout používání obecných e-mailů jako info@společnost.cz, k nimž má přístup více zaměstnanců. Pro zamezení situací, kdy by někdo z vedení mohl bez souhlasu ostatních změnit vlastnická práva, je doporučeno uzamknout doménové jméno. Pro domény s koncovkou .cz to umožňuje provozovatel registru CZ.NIC, kdy všechny změny vyžadují autorizaci prostřednictvím úředně ověřeného nebo elektronického podpisu.

Dále je nutné dbát na včasné prodloužení vlastnictví k doméně, jinak můžete o doménu snadno přijít. Doporučuje se uvádět při registraci také telefonní číslo, aby vás registrátor mohl informovat o blížící se expiraci domény, například telefonicky, pokud by e-mailové upozornění nebylo doručeno. Praktické je registrovat doménu na delší období, aby se snížila potřeba častého obnovování.

Registrace doménového jména jako ochranné známky

Dnes je možné registrovat téměř jakékoli označení jako ochrannou známku, včetně doménových jmen, která zpravidla představují tzv. slovní ochrannou známku. Klíčovou výhodou registrace doménového jména jako ochranné známky je efektivní ochrana před konkurencí, která by se mohla pokusit napodobit dané doménové jméno, aby vzbudila dojem, že se jedná o propojené podniky nabízející podobné produkty či služby. Po registraci doménového jména jako ochranné známky získává vlastník výhradní právo tuto známku používat v souvislosti s chráněnými produkty nebo službami a rovněž právo bránit ostatním ve využívání shodných nebo podobných označení.

Doménové jméno lze registrovat jako národní ochrannou známku pro Českou republiku, evropskou ochrannou známku pro území EU nebo i pro další státy. Proces registrace různých typů ochranných známek se liší, avšak v České republice obvykle trvá několik měsíců a je relativně jednoduchý. Přihláška ochranné známky se podává na předepsaném formuláři k Úřadu průmyslového vlastnictví a poplatek za registraci (včetně zápisu až do tří tříd výrobků nebo služeb) činí 5.000 Kč. Přihlášku může podat jak právnická, tak fyzická osoba, a přihlašovatel má v takovém případě přednost před každým, kdo podá pozdější přihlášku shodné nebo zaměnitelné ochranné známky. Po zapsání do rejstříku je ochranná známka platná po dobu deseti let, přičemž je možné ji obnovit vždy na dalších deset let.

Závěr
Existuje mnoho způsobů, jak ochránit doménové jméno. Registrace doménového jména jako ochranné známky však přináší rozšířenou ochranu v podobě možnosti rychlého a účinného právního zásahu proti jakémukoli napodobování či kopírování doménového jména, přičemž takovou ochranu je možné uplatnit i soudní cestou. To je bezesporu významná výhoda.

V případě jakýchkoli Vašich dotazů týkající se dané problematiky se na nás neváhejte obrátit.

Mgr. Matěj Grödl, managing partner: matej@groedl.cz
Tereza Dočekalová, právní asistent: tereza.docekalova@groedl.cz

W: www.groedl.cz
E: law-office@groedl.cz
T: +420 724 313 057